Nasze podróże - opis podróży
Kraj, data

Emiraty Arabskie
Miasto

Emiraty Arabskie
Data

2016-09-21
Opis

EMIRATY ARABSKIE
Kraj arabski, ale zupełnie inny od Egiptu czy Turcji. Ludzie, obsługa bardzo mili i sympatyczni. Ogólnie – nie jest nudno, każdy znajdzie coś dla siebie. Atrakcji na tym kierunku do wyboru do koloru. We wrześniu pogoda wręcz upalna, było prawie 40 st., albo i więcej. Woda nie daje ochłody bo jest ciepła, w basenach jak i w oceanie. Sam Dubaj jako miejsce na wypoczynek na plaży raczej nie polecam. Hotele z all incluisve można policzyć na palcach 1 ręki, a all inclusive mocno podnosi cenę za hotel. Są one głównie zlokalizowane w okolicy lub przy plaży Jumeirah lub na samej wyspie The Palm Jumeirah – i jeśli wypoczynek na plaży to tam. Dubaj to miasto, nad którym przede wszystkim górują olbrzymie drapacze chmur i głównie z tym kojarzy się to miasto. Obecnie jest tam ponad 300 wieżowców, w trakcie budowy jest kolejnych 320, a do 2025 r ma być łącznie ponad 3000 takich budynków. Głównie mieszczą się w nich hotele, prywatne mieszkania, luksusowe apartamenty i biura firm o światowym zasięgu działania. Wiele z tych drapaczy chmur stoi pustych.
Z kolei hotele zlokalizowane w centrum miasta mają różny standard, ale raczej tragedii nie ma (z opowieści rezydenta – fajny standard mają hotel sieci Rothana i Ibis). Polecać dla klientów nastawionych na aktywny wypoczynek, zwiedzanie, na pewno nie pobyt w hotelu, ponieważ nie mają one żadnego ogrodu, czy terenu, a basen o ile jest to na dachu lub w wyższej części hotelu wielkości dużej wanny. Należy zwrócić uwagę na odległość od metra, ponieważ jest to najlepszy środek transportu w tym mieście. Jest ono naziemne i w pełni automatyczne (nie ma konduktora). Jeździ od świtu do północy (z wyjątkiem piątków) i dowiezie w pobliże wszystkich najważniejszych punktów w Dubaju. Jest podział na przedział dla kobiet i mężczyzn. Korzystając z metra unikniemy korków, które mogą dopaść taxi czy autobus. Na piechotę raczej ciężko zwiedzać Dubaj, ponieważ odległości są znaczne, chodnik którym spacerujemy może nagle się skończyć i nie ma przejść dla pieszych, a ruch po wielopasmowych ulicach jest spory.
Co zobaczyć w Dubaju:
- Burj Khalifa – najwyższy budynek świata (828m.n.p.m.). Możliwy wjazd na platformę obserwacyjną - At The Top znajdującą się na 124 i 125 piętrze wieżowca (452m.n.p.m.). Wstęp – konieczna wcześniejsza rezerwacja (przez Internet, cena ok. 140 pln, dzieci do 12 lat ok. 100 pln, lub u rezydenta). Najszybsze windy, niesamowite widoki.
- The Dubai Mall – największe na świecie centrum handlowe u stóp Burj Kalifa.
- Fontanny – ponownie coś co jest największe na świecie – system fontann - gra świateł, muzyki i wody. Piękne widowisko.
- Dubai Akwarium – znajduje się w Dubaj Mall – największe znajdujące się wewnątrz innego budynku akwarium. Mieszka tam ponad 33 tyś, zwierzą™ morskich  i ponad 200 różnych gatunków (m.in. rekiny, płaszczki). Wstęp ok. 100 pln.
- Hotel Burj Al Arab (Wieża Arabów) - jeden z najbardziej luksusowych hoteli na świecie. Ma 305m wysokości, 28 pięter i tylko 202 pokoje, a raczej apartamenty (najmniejszy ma 169mkw, największy 780mkw). Zbudowany jest na sztucznej wyspie 280 m od brzegu. Cena za 1 noc w zależności od sezonu waha się od 1.500-15.000 USD, za największy apartament ok 28.000 USD. Do hotelu można wejść jako odwiedzający, ale należy mieć rezerwację w restauracji. Oferują to liczne pakiety. Ewentualnie pozostają nam zdjęcia z zewnątrz z plaży Jumeirach.
- Palma Jumeirah – jedna z trzech wysp palmowych, sztucznie usypanych. Luksusowy kompleks handlowo – usługowy z hotelami i apartamentami. Transport po wyspie możliwy dzięki naziemnej kolei jednotorowej zaczyna się u podstawy wyspy, a kończy przy hotelu Atlantis (bilet kosztuje ok. 25 pln/2 str.).
- Park Wodny Aquadventure – znajduje się przy hotelu Atlantis The Palm, najlepszy i największy w Europie i na środkowym Wschodzie (wstęp: dorośli ok. 250 pln, dzieci poniżej 1,2m ok. 205 pln). Dla gości hotelu bezpłatny.
- Dolphin Bay i akwarium The Lost Chamers – również w hotelu Atlantis The Palm – największy na świecie przybrzeżny rezerwat delfinów oraz akwarium (bilet łączny z wstępem do powyższego aquaparku ok 300 pln dorośli, dzieci ok 240 pln).
- Aqua Park Wild Wadi – wchodzi w skład kompleksu Jumeirach Beach Hotel (wstęp: ok.275 pln dorośli i 215 pln dzieci poniżej 1,1 m).
- Dubai Marina – znajdziemy tu najwięcej najpiękniejszych drapaczy chmur. Najdłuższy i największy deptak, restauracje, sklepy, przystanie statków wycieczkowych. Piękne i nowoczesne miejsce. Najpiękniejsze jest nocą gdy wszystko świeci tysiącem świateł.  
- Madinat - przepiękne miejsce z hotelami, apartamentami, piękną plażą i doskonałymi restauracjami. Warto wybrać się tam na obiad. Ceny zróżnicowane.
- Dhow Cruise (rejs tradycyjną drewnianą łodzią połączony z kolacją, w trakcie którego można podziwiać Dubaj od strony wody – nie polecam, uważam że strata czasu).
- Pustynne safari – kilka różnych wersji - zawierają m.in. przejazd po wydmach, wizytę w wiosce beduińskiej (przymierzanie strojów, makijaż, henna, bufet z lokalną kuchnią, taniec brzucha, wirujący derwisze), a także sandboarding, quady, przejażdżka na wielbłądzie. Koszt ok. 300 pln, czas 5-7 godz.
- Stok narciarski Ski Dubai – znajduje się w centrum handlowym Mall of Emirates. Jest tu 5 różnych torów o różnym stopniu trudności. Znajduje się tu również największy zamknięty park śnieżny. Koszt za wejście na stok ok. 200 pln za 2 h. lub 300 pln za cały dzień (dzieci ok. 170 pln i 275 pln). Park śnieżny ok. 150 pln (w cenie jest podstawowe ubranie i wyposażenia narciarza - kombinezon, narty, kijki, jednorazowe skarpetki, kask, nie ma rękawiczek).
- W trakcie budowy jest też największy diabelski młyn tzw. Dubaj Eye (na wzór London Eye), będzie 48 luksusowych kapsuł dla 1400 osób.
- no i oczywiści snoorkowanie i nurkowanie, kitesurfing, windsurfing, różne sporty wodne na plaży,  także golf.  
Co jeszcze do zobaczenia – w Abu Dabi:
- Wielki Meczet Szejka Zayeda – trzeci co do wielkości na świecie. Głowna sala pomieści 7 tyś. wiernych, w całym kompleksie 40 tyś. Oślepiająca biel fasady pokrytej białym macedońskim marmurem Sivec. Wymagany ubiór przykrywający kobiety od stóp do głów łącznie z zakryciem włosów.
- Tor Formuły 1 – Yas Marina Circuit – całoroczny obiekt sportowy, od 2019 roku odbywa się tu Grand Prix Abu Zabi. Tor powstał na naturalnej wyspie Yas. Każdy kto tylko ma ochotę i chce się poczuć jak kierowca rajdowy może pościgać się po torze sportowym samochodem – koszt ok 1000 pln – trwa to ok 80 min, w cenie jest przygotowanie auta, rozmowa z trenerem/instruktorem, przygotowanie, samej jazdy jest ok. 20 min. Można też wynająć kierowcę żeby nas przewiózł (2 godzinna wizyta na torze ok. 200 pln).
- Ferrari World – park rozrywki poświęcony Ferrari. Miejsce dla każdego, ale najbardziej polecam dla dzieci. One znajdą tam dla siebie najwięcej atrakcji. Z dużych roller coasterów są 3 w tym najszybszy na świecie (osiąga prędkość 250 km/h). Ja na tych 3 się przejechałam i mając porównanie z Disnelandem w Paryżu  i Tivoli Gröna Lund w Szwecji jestem trochę rozczarowana. Ale jeśli ktoś nie był wcześniej w takim miejscu i nie korzystał z tego typu atrakcji będzie zadowolony. Znajdziemy tam galerię samochodów marki Ferrari, różne inne kolejki, nawet maluszki znajda dla siebie mini samochodziki. Obok tego kompletna infrastruktura gastronomiczna i no sklepy z pamiątkami (np. magnes lub brelok z logo Ferrari ok 45 pln). Całodzienny wstęp – ok. 240 pln dorosły, dziecko ok. 195 pln.
- Aqua Park - Yas Waterworld – ogromny park wodny. Wstęp ok. 260 pln/ dzień.
- Etihad Towers – drapacze chmur, kompleks pięciu wież.
- Zabytkowa Heritage Village obrazująca życie codzienne w emiratach przed wydobyciem ropy naftowej.
- meczet Al-Bidiya, spektakularne fiordy Musandam
- Safari Abu Dhabi – podobne do tego w Duabaju.
Zdjęcia z podróży

 
Zadzwoń do nas
786 24 24 24
Zostaw numer oddzwonimy
Odwiedż nas
Nasi doradcy wakacyjni czekają na Państwa
w naszych Salonach Podróży w Polsce
Odwiedź nasz salon
Kontakt
 
Napisz do nas